Montovaný dom Stilo 4iC – hrubá stavba
DOM SNOV - hrubá stavba STILO 4iC
Ak ste si už objednali montovaný DOM SNOV alebo to zvažujete, prípadne ste iba zvedaví, možno Vás (takisto ako aj mňa) bude zaujímať, ako sa taký montovaný dom stavia a ako dlho trvá celá výstavba. Pri murovaných domoch možno máte akú-takú predstavu, ako dlho trvá realizácia hrubej stavby. Ako je to ale pri montovanom drevodome od spoločnosti BAU holding – rodinné domy? Ak Vás táto téma zaujala, čítajte ďalej, v tomto článku možno dostanete odpovede na svoje otázky.
Ako som spomenula v minulom článku o základoch pre náš domček, tieto základy nemusia zrieť tak dlho, ako tie pod murovaný dom. Prešlo celých 6 dní, odkedy nám ich pracovníci firmy BAU holding – rodinné domy dokončili. Na siedmy deň priviezli náš domček. Nevedeli sme, ako sa taký domček vlastne prepravuje a ako sa bude stavať a pripevňovať k základom, čoskoro sme sa to ale dozvedeli.
Keď sa 16.4.2021 o 7.30 ráno blížil k nášmu pozemku kamión s materiálom na náš domček, boli sme plní očakávaní. Poviem vám prečo…
Ako sa stavia drevodom Stilo
Keď sme sa rozhodli pre drevodom, predstavovali sme si jeho stavbu asi takto: prídu robotníci, začnú stavať drevené hranoly, najskôr postavia akýsi skelet celého domu z dreva, potom začnú tento skelet uzatvárať materiálom fermacel a neskôr budú múry vypĺňať minerálnou vlnou. Niečo podobné, ako keď sme pozerali americké reality show, kde stavajú domy. Skutočnosť však mala ďaleko od našich predstáv. Neprišiel žiaden kamión s drevenými hranolmi. Ten veľký žltý kamión s logom START HOME prišiel plne naložený s vyrobenými dielmi nášho domčeka. Diely naložil vo výrobnej hale neďaleko Senca a doviezol ich priamo k nám.


Ako prebiehala montáž?
Asi najzaujímavejší a najakčnejší bol prvý deň. Vtedy sa toho udialo toľko, že sa musím s vami podeliť o celý priebeh dňa:
7.30 – prichádza kamión s hotovými dielmi nášho domu
7.45 – osadenie fóliovej izolácie na základy
8.00 – prvá obvodová stena položená žeriavom na základy a primontovaná kotvami k základom
8.30 – posledná obvodová stena osadená, prechádza sa na montovanie vnútorných priečok
11.30 – vnútorné priečky osadené, všetky steny ukotvené v betóne, zaizolované proti zemnej vlhkosti, podmurované maltou
11.45 – začína sa s montážou pomúrnic a sendvičových strešných panelov
15.00 – múry postavené, ochránené proti dažďu
A keďže raz vidieť je lepšie ako 100 krát počuť, pozrite si, čo všetko sa stihlo v priebehu jedného jediného dňa:
Ďalšie dni už neboli také dynamické, pretože už nebolo možné voľným okom vidieť také obrovské výsledky, ako v prvý deň, kedy nám priviezli a zmontovali veľkú časť domu. To sú presne tie “piplačky”, ktoré síce robíte nekonečne dlho, no nie je po vás skoro nič vidieť. Aj keď teda nepovedala by som, že urobiť strechu domu je práve nič. Len v porovnaní s tým prvým dňom to nebolo také akčné.
V ďalších dňoch toho pracovníci DOMu SNOV spravili tiež veľa. Doplnili chýbajúcu izoláciu v spojoch, strešné laty, umiestnili sieťky proti škodcom, poukladali strešnú krytinu (my sme si vybrali betónovú škridlu v antracitovej farbe), urobili hromozvod na streche a napojili na ho uzemňovacie pásy v základoch, osadili strešné zvody. Určite som niečo aj vynechala, keďže som im nechcela neustále “dýchať na krk” 🙂
Odovzdanie hrubej stavby montovaného domu a vyplnenie protokolu
19. apríla. Pamätám si to presne. Partia pracovníkov dokončila strechu a všetko, čo spadalo do ich náplne práce, upratali po sebe a zavolali ma podpísať protokol. Keďže som pri nich bola počas celej stavby a pýtala som sa ich na rôzne veci, ktoré ma zaujímali, mala som aký-taký prehľad o tom, čo všetko vlastne robili. Ale aj tak…
Nič nenechali na náhodu. Protokol obsahoval všetky práce, ktoré urobili, materiál, ktorý použili a všetko, čo bolo dôležité, aby mohli zaručiť, že hrubá stavba je dokončená tak, ako má byť. Prešli si s nami celý dom a zrátali všetky kotvy, ktorými sú steny prichytené k základovej doske. Spoločne sme spočítali všetky montáže skrutky, skontrolovali zlepenie spojov fólií, doplnenie minerálnej vlny a strešných lát v spojoch sendvičových panelov, vyhotovenie bleskozvodov, upevnenie sietí proti škodcom a ďalšie práce, ktoré urobili. Prešli s nami každú jednu stenu a každý jeden kút, aby boli vo vodováhe a v pravom uhle. Až keď sme si všetko preverili, podpísali sme protokol, ktorý položku po položke sumarizoval tieto práce a použitý materiál.
Výhody a nevýhody stavby montovaného domu:
Aké sú výhody takejto “suchej” stavby?
- jednotlivé diela sú tak presné, že krásne zapadajú do seba (ako lego pre dospelých)
- mimoriadne rýchla a presná výstavba
- žiaden stavebný odpad na pozemku
- strešné sendvičové panely umožnia zakrytie celej stavby a jej ochranu proti vplyvom počasia ešte v ten istý deň, kedy sa začne s hrubou stavbou
- len ťažko by sa dosiahla podobná presnosť v uložení krovu a ďalších dielov, keby sa postupovalo ako pri klasickej stavbe (najskôr drevený skelet, potom fermacel, krov, atď…) – takto máme rovné steny aj krov, na ktorý je radosť sa pozerať
- niektoré domy už privezú aj s namontovanými oknami a vstupnými dverami
A teraz poďme k nevýhodám takejto stavby:
- niektoré diely mali na okrajoch odštiepený kúsok fermacelu, ako boli gurtňami upevnené ku kamiónu, čo sa podobne ako pri sadrokartóne dá jednoducho opraviť
Viete, čo je sranda? Nech rozmýšľam akokoľvek a nech by som chcela nájsť ešte nejaké nevýhody, ja ich nenachádzam. Nechcem tu teraz rozpitvávať to, že ide o drevo a drevo pracuje a pod., to nie je téma tohto článku. Išli sme do toho s tým, že staviame drevodom, takže výhody a nevýhody drevostavby oproti murovanej stavbe neriešim.
Riešim teraz stavbu drevodomu. To, ako to celé prebieha. A k stavbe nemám výhrady. Nemôžem mať, pretože aj keď píšem tento článok s odstupom 1,5 mesiaca, ktoré som si nechala na “strávenie” toho celého, nepociťujem nič iné ako obrovskú radosť a údiv a prekvapenie, ako to všetko firma BAU holding – rodinné domy zvládla. Náš dom, naša hrubá stavba – nie za 3-6 mesiacov, ale za 3 dni!
Nie som sama, kto zažíva toto rozčarovanie. Keď sa pri našom domčeku vytešujem z toho, ako v ňom budeme bývať, často ma zastavujú okoloidúci, ktorí sa pýtajú, kedy sme to stihli. Niektorí susedia išli ráno do práce a poobede sa vracali domov s tým, že nedokázali veriť tomu, že u nás za jeden deň vyrástol dom. Zázrak? Nie, skvelý nápad a realizácia, koordinácia a spolupráca všetkých, ktorí sa na výrobe a stavbe nášho domčeka podieľali.
A čo naše pocity z celej stavby?
Očakávali sme, že nám privezú najskôr materiál na dom a celá hrubá stavba bude trvať možno niekoľko týždňov. Nerátali sme s tým, že privezú hotové steny, ktoré stačí k sebe zmontovať. Neviem, kto vymyslel tento spôsob stavby, ale bol to geniálny nápad. Vo výrobnej hale je oveľa jednoduchšie zložiť kvalitné diely, ako na stavbe, kde, povedzme si narovinu, tie podmienky bývajú často také, že pracovníci improvizujú za pochodu. Preto sa tešíme z krásnych, rovných a prepracovaných múrov a strechy nášho domčeka. A ten úžasný pocit, ako nám domček doslova za pár hodín vyrástol, ten by som dopriala naozaj každému, aby ho zažil na vlastnej koži.
A nech si ten domček prechádzam z ktorejkoľvek strany, či zvnútra, či zvonku, nemusím sa zaň hanbiť. Práve naopak. Za ten čas, odkedy nám dokončili hrubú stavbu, máme za sebou už búrky, prívalové dažde a silný vietor. Chodili sme po každej búrke a smršti domček kontrolovať, či niekde nemáme zatečenú vodu, niečo zničené, ale aj napriek tomu, že ešte nie je dokončený, odolal všetkým skúškam. Je to náš DOM SNOV.

